Buddyjski Ośrodek Odosobnieniowy w Szklarskiej Porębie jest jednym z kilkudziesięciu ośrodków medytacyjnych Buddyjskiego Związku Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu działających w Polsce. Naszym nauczycielem jest Lama Ole Nyhdal.
Pod koniec lat 60. zeszłego wieku Ole Nydahl i jego żona Hannah, podczas podróży do Indii i Nepalu, poznali największego mistrza medytacji swoich czasów, XVI Karmapę Rangdziung Rigpe Dordże i zostali jego uczniami. Po kilku latach, na jego prośbę, zaczęli przekazywać nauki Diamentowej Drogi i zakładać ośrodki w całej Europie, obu Amerykach, Rosji, a później Australii, Nowej Zelandii, Afryce Południowej, Japonii, Hong-Kongu, Nepalu i Izraelu. Od tamtej pory założyli ponad 700 świeckich ośrodków na świecie. Obecnie znajdują się one wszystkie pod duchową opieką XVII Karmapy Taje Dordże, głowy linii Karma Kagyu.
Linia Karma Kagyu jest jedną z czterech głównych szkół buddyzmu tybetańskiego. Każdy przekaz, metoda, medytacja i wiedza w tej linii pochodzi bezpośrednio lub pośrednio od Buddy. Po jego śmierci najwyższe nauki były przekazywane w Indiach przez urzeczywistnionych mistrzów, takich jak Tilopa, Naropa i Maitripa. Następnie zostały przetłumaczone i przeniesione do Tybetu przez Marpę i rozwijały się dzięki aktywności Milarepy i Gampopy. Od XII wieku odpowiedzialność przekazywania nauk spoczywa na linii Karmapów.
Dzisiaj głową Karma Kagyu jest J.Ś. XVII Karpama Taje Dordże. A nauczyciele – wykształceni przez jego poprzednika XVI Karmapę – tacy jak Szamar Rinpocze, Szierab Gialtsen Rinpocze i Dzigme Rinpocze oraz Lama Ole Nydahl uczą w wielu ośrodkach Diamentowej Drogi linii Karma Kagyu na świecie.
Ośrodki Diamentowej Drogi to miejsca, w których świeccy buddyści spotykają się na wspólnych medytacjach, wykonują indywidualną praktykę oraz biorą udział w wykładach i kursach medytacyjnych. Zarówno wykłady, jak i medytacje odbywają się w ojczystych językach i w odpowiednim do naszej kultury stylu. Mogą w nich brać udział zarówno osoby początkujące, jak i bardziej doświadczone.
Nasze ośrodki nie są oderwanymi od życia instytucjami. To założone i prowadzone przez przyjaciół miejsca, które funkcjonują bez zbędnej hierarchii i są oparte na przyjaźni i idealizmie. Spotykamy się tu by czerpać z ponadczasowej mądrości nauk Buddy, medytować, wymieniać się doświadczeniami, dzielić rozwojem oraz brać czynny udział we wspólnych aktywnościach. Więcej o nas >>> www.buddyzm.pl/osrodki
Buddyzm to nauki o naturze umysłu pochodzące od historycznego Buddy Siakjamuniego, który żył i nauczał ponad 2,5 tys. lat temu w północnych Indiach.
Celem praktyki buddyjskiej jest osiągnięcie całkowitego urzeczywistnienia potencjału umysłu i doświadczenie trwałego szczęścia – oświecenia. Każdy może je urzeczywistnić. Dlatego buddyzm nazywany jest religią doświadczenia. W buddyzmie istnieje wiele tradycji, szkół i stylów praktyki. Diamentowa Droga Linii Karma Kagyu to najbardziej porywający obszar buddyjskich nauk, idealny dla niezależnych, pełnych radości ludzi.
Podstawą buddyjskiej praktyki są tzw. trzy filary – WIEDZA, MEDYTACJA i DZIAŁANIE. Biorąc udział w wykładach oraz czytając książki poznajemy nauki Buddy. Dzięki medytacji – zawarty w nich pogląd staje się praktycznym doświadczeniem. To doświadczenie stosujemy w codziennym życiu, utrzymując najwyższy pogląd i wykorzystując każdą sytuację jako okazję do rozwoju.
Więcej o medytacji znajdziecie na stronie www.buddyzm.pl/medytacja
„ Medytacje mają tylko jeden cel - pełne wyzwolenie umysłu.
Nie oznaczają one ani głębokich, duchowych rozmyślań,
ani kurczowego unikania myśli czy też lgnięcia do przyjemnych stanów umysłu. Zamiast tego umożliwiają one wolne od wysiłku spoczywanie
w chwili – dzięki nim widzimy,
co naprawdę się dzieje”.
Lama Ole Nydahl
W buddyjskiej medytacji może wziąć udział każdy. Zajmuje ona około pół godziny i nie wymaga żadnych przygotowań, znajomości skomplikowanych tekstów ani noszenia szczególnych strojów. Praktyka jest bezpłatna i prowadzona w języku polskim.
Zapraszamy w każdy piątek | godz. 20:00
Prosimy o wcześniejszy kontakt.
Na pół godziny przed rozpoczęciem medytacji udzielimy wam podstawowych wyjaśnień. Po jej zakończeniu, chętnie odpowiemy na jakiekolwiek pytania – dotyczące praktyki medytacyjnej jak i podstaw buddyzmu Diamentowej Drogi. W ośrodku można też wypożyczyć lub kupić książki na temat buddyzmu.
www.buddyzm.pl
Ogólnoposka strona poświęcona Buddyzmowi
Diamentowej Drogi
www.lama-ole-nydahl.pl
Strona poświęcona Lamie Ole Nydahlowi
www.karmapa.org
Oficjalna strona 17 Karmapy Taje Dordże
www.diamentowadroga.pl
Magazyn "Diamentowa Droga" on-line
www.fsh.pl
Oficjalna strona Fundacji Stupa House,
organizacji popularyzującej wartości kultury
tybetańskiej
www.kfshop.pl
Sklep z książkami o tematyce buddyjskiej
www.dharmamovie.org
Strona Fundacji Dharma Movie Project
www.o-smierci-i-odrodzeniu.pl
Strona poświęcona książce Lamy Ole Nydahla na
temat śmierci
www.youtube.com/BuddyzmPL
Kanał You Tube z wykładami Lamy Ole Nydahla
Początki ośrodka w Szklarskiej Porębie sięgają lat 80-tych ubiegłego wieku. Otóż Wspólnota Zen kupiła kawałek ziemi z rozsypującą się chałupą gdzieś po środku niczego.
Były to ciekawe czasy, w których materiałów budowlanych się nie kupowało, a „organizowało”. Również transport wydarzała się w dziwnych okolicznościach przy pomocy PRL-owskich cudów motoryzacji. W odpowiedniej chwili też, i w odpowiednim czasie, pojawiały się osoby, które… a to wykopały szambo, to znowu położyły drogę, czy też przewód elektryczny i telekomunikacyjny.
I tak powstawał ośrodek medytacyjny Zen Rinzai, który był miejscem praktyki tej szkoły w Karkonoszach aż do początku roku 2024. Ośrodek pełnił też funkcje integracyjne społeczności buddyjskiej Sudetów Zachodnich. Na wiosnę gospodarze, Ania i Chizo, zapraszali przedstawicieli poszczególnych szkół do siebie, by integrować środowisko. Takie zaproszenie trafiło też do BOM Jelenia Góra w 2019 r.
Był to początek związku, który przez kolejne cztery lata rozwijał się, wzrastał i umacniał, a w roku 2022, zaowocował propozycją przekazania czterdziestoletniego dorobku Wspólnoty ZEN w ręce nowych gospodarzy – joginów Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu. Po wielu spotkaniach oraz licznych rozmowach, w lutym 2023 pomysł dołączenia perły, w postaci Ośrodka w Szklarskiej Porębie, do korony polskich ośrodków odosobnienieniowych, dostał blessing Lamy Ole i wszystko już potoczyło się błyskawicznie.
W dniu 15 marca 2023 roku, w Jeleniej Górze, w obecności notariusza odbyło się formalne przeniesienie praw własności ze Wspólnoty Buddyzmu Zen Rinzai „Bez Bram” na Buddyjski Związek Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu. A 1 kwietnia 2024 roku wprowadzili się nowi gospodarze i opiekuni ośrodka.
Ośrodek, położony jest na styku granic Polski, Czech i Niemiec, w południowo zachodniej części Polski. Pomimo turystycznego charakteru Szklarskiej Poręby oraz bliskości miejskiej infrastruktury, usytuowanie Ośrodka sprzyja medytacji i wyciszeniu. Teren Ośrodka to 1,08 ha, w otulinie lasu Gór Izerskich, z pięknym widokiem na Karkonosze.
Buddyjski Ośrodek Odosobnieniowy w Szklarskiej
Porębie
ul. Podsudecka 3
58-580 Szklarska
Poręba
+48 608 305 816 (Marzena)
+48 662 278 483
(Marcin)
email: szklarska@buddyzm.pl
Buddyjski Związek Diamentowej Drogi Lnii Karma
Kagyu
Numer rachunku
71 1020 1866 0000 1902 0092 7608
Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA
Kod
BIC (Swift) banku: BPKOPLPW
Tytuł przelewu:
Darowizna na cele kultu religijnego
Funkcjonowanie Ośrodka możliwe jest dzięki
zaangażowaniu
i szczodrości wielu osób.
Ośrodek, w Szklarskiej Porębie, nie wymagał budowy, ani podnoszenia z gruzów. Potrzebuje natomiast remontów, które odświeżą i trochę przeorganizują przestrzeń.
Piękny teren wokół Ośrodka stwarza możliwość nieustannej pracy, budowania i pogłębiania związków z ludźmi i z miejscem :)
Wszystkie działania i funkcjonowanie Ośrodka są w całości finansowane ze składek członkowskich oraz darowizn, czy to bezpośrednich, czy otrzymywanych podczas wykładów, kursów i innych wydarzeń.
Każdy, kto chciałby uczestniczyć w rozwoju tego miejsca, może dołączyć na poziomie praktycznym jak i finansowym ... wówczas rzeczy będą się tutaj wydarzały :)
Kilka razy w roku organizujemy kursy medytacyjne. Dla uczniów Lamy Ole Nydahla, praktykujących Buddyzm Diamentowej Drogi istnieje możliwość pobytu w ośrodku i odbycia otwartych lub zamkniętych odosobnień.
Zabierz karimatę, śpiwór, ręcznik, obuwie domowe i rzeczy osobiste.
Przygotowujemy wspólnie posiłki dla wszystkich mieszkańców i gości. W związku z tym prosimy o nie przywożenie własnego jedzenia.
Pobyt w ośrodku związany jest z włączeniem się do prac domowych.